12 Ocak 2011 Çarşamba

KARAR VERELİM NOEL Mİ YILBAŞI MI?

Patlamış mısır, tombala, piyango vardı şimdiye dek Yılbaşı kutlamalarında. Fakat son yıllarda artık iyice göze batan, çam ağaçları, süsler, Noel babalar işin renginin değiştiğini gösteriyor…

Bir de bakmışız bize ait olmayan, dışarıdan aparılmış bir kutlamanın kırmızımsı rengiyle boyanmışız baştanbaşa.

Baştan söyleyeyim Noel'le Yılbaşı'nı karıştırmıyor, tam aksine karıştırılmasına karşı çıkıyorum.

Yeni bir yıla giriyoruz tamam, ama Noel babanın ve onun kıyafetlerinin üzerimizde, çam ağaçlarının ve süslemelerin evimizde ne işi var?

Ne anlamı var bütün bunların? Kaç yıllık bir geçmişi var bu ritüellerin tarihimizde.

Ve tüm bunların yeni yılla alakası ne? Bunu modernleşmenin bir göstergesi olarak görmek ne kadar doğru?

Yıllardır Yılbaşı filmleriyle hipnoz edilmiş zihinlere artık hindi yiyip, çam ağacı süsleyerek, Noel babaların yollarını gözleyerek yeni yılı kutlamak tuhaf gelmiyor. Çünkü bize nasıl kutlamamız gerektiğini çok iyi ezberlettiler, son yıllarda da emeklerinin boşa çıkmadığını görerek mutlu oluyorlar. ''İşte bu, başardık! Onlar da bizim gibi kutluyor artık'' diyorlar şimdi. Onların kötü taklitleri olma durumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz.

Yılbaşı kutlamaları bahanesiyle bize giydirilmeye çalışılan Noel elbisesinin üzerimizde ne kadar gülünç durduğunun ayırdına varabilmek için yapmamız gereken sadece akletmek oysa.

Sorgulama melekemizin üzerindeki tozları silkeleyip kullanmaya, hiç sorup araştırmadan önümüze konan her yemeği yeme tembelliğimizden vazgeçmeye çağırıyorum sizi.

Neden direnmeyelim, neden yutalım zokaları, neden taklit edelim ‘Onları’? Neden olalım onların kuklaları.

Başımıza bir Noel baba şapkası takıp aynanın karşısına geçerek süzün kendinizi şöyle bir. Ya da etiketine bakın ‘Made in Turkey’ mi yazıyor.

İster buna modernlik, ya da kentleşme demeye devam etsinler, ortada iri yarı koskocaman bir saçmalık sırıtarak el sallıyor GÖRENE!

Zeynep Şehidoğlu

İSTANBUL

28.12.2010

Yazının yayınlandığı Websiteye gitmek için tıklayınız...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder