31 Mart 2011 Perşembe

Küçük İnsanların Büyük Hikayeleri

Küçük insanların büyük hikayeleri
Historias Minimas 2002 yılında gösterime girmiş, birçok ödül almış, ama memleketimizde çok da önemsenmemiş filmler listesinde.

Türkiye’de Arjantin
Hikayeleri 
ismiyle tanınıyor olsa da ben direk çeviri yapıp Küçük Hikayeler olarak ifade etmeyi daha yerinde buluyorum. Çünkü film Arjantinli insanların küçük hikayelerini anlatsa da, insan insandır diyerek genele mal edebileceğimiz kadar bilindik ve o yüzden de büyük olan üç hikayeyi merkezine oturtmuş.
80 yaşında bir adamın 3 yıl önce kendisini terkeden köpeğini bulabilmek için bastonuyla çıktığı 300 kilometrelik yolculuk, genç bir adamın aşık olduğu kadının oğlunun doğum günü pastası için bütün gün koşturup durması ve sonrasında başına gelenler ve yoksul genç bir kadının hayran olduğu televizyon programlarından birinde yarışmaya hak kazanması ve elinde makyaj kutusuyla eve dönmesi…

Yani mevzu bahis olan, büyük adamların gülünç olarak değerlendirebilecekleri çocukça duygularının izini süren insanların hikayeleri.
Hayallerinin sesine kulak veren insanların düşlerindeki ufka doğru yaptıkları yolculukları seyrederken çoğumuz kıskanacak belki de onların bu cesaretini.
Kimbilir kaç kez aklımızdan geçirip durduğumuz ama yapmaya bir türlü cesaret edemediğimiz şeyleri düşünün… Ayağımıza takılan gururumuzdu belki, ya da elalem ne der hastalığıydı elimizi, kolumuzu, dilimizi bağlayan.
Ve unutmamak gerekir ki hikayelerin sonundan çok, önemli olan bu insanların düşlerinin peşine düşecek kadar yürekli olmaları. O denli kendilerine saygı duyup, değer veriyor olmaları, mücadele etmeleri, yılmamaları…

Yani bu filmi bir zamanlar ezip geçtiğiniz, ama hala ukdesi içinizde bir kıymık gibi saplanıp kalmış hayallerinizi hatırlamak için mutlaka seyredin derim.

Yazının yayınladığı siteye gitmek için tıkla!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder